Oferta Technologiczna Pracowni Maszyn Odlewniczych i Konstrukcji Odlewów

REGENERATOR WIBRACYJNY REGMAS

  1. OPIS. Uniwersalny regenerator wibracyjnym REGMAS 1,5 opracowany w AGH w ramach realizacji projektu badawczego, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej POIG, działanie 1.3.1 (www.regenerator-poig.pl). Nagrodzony złotym medalem z XVIII Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa METAL w Kielcach w roku 2012. Na Wydziale Odlewnictwa AGH znajduje się prototyp urządzenia o wydajności 1,5t/h. Istnieje możliwość przeprowadzania badań na rzecz zainteresowanych zakładów odlewniczych.
  2. ZASTOSOWANIE. Regeneracja mechaniczna wstępna i właściwa mas zużytych charakteryzujących się różną podatnością na procesy regeneracji.
  3. ZAAWANSOWANIE. Prototyp, Dokumentacja projektowa, zgłoszenie patentowe polskie, zgłoszenie patentowe w krajach Unii Europejskiej, zgłoszenie patentowe w USA
  4. KONTAKT. W sprawie szczegółów proszęo kontakt: dr hab. inż. Rafał Dańko, tel. +48 12 617 27 26, email. rd@agh.edu.pl

GRANULATOR MISOWY

  1. OPIS. Opracowany i wykonany w ramach projektu POIG (www.regenerator-poig.pl) granulator składa się z obrotowej misy usytuowanej na osi nachylonej do poziomu pod odpowiednim kątem z możliwością zmiany wartości kąta. Wewnątrz misy znajdują się zgarniacze eliminujące narosty pyłowe na dnie i ścianach misy, a także dwie lance z urządzeniem do dozowania określonego środka nawilżającego. Elementami innowacyjnymi jest automatyzacja dozowania określonej ilości środka zwilżającego w zależności od masy wsadu określanego wagowo, a także rozwiązanie napędu misy pozwalające na bezstopniową zmianę prędkości obrotowej misy. Urządzenie jest zasilane pyłem dostarczanym z pojemnika typu big- bag za pomocą elastycznego przewodu z podajnikiem typu slimakowego. Na Wydziale Odlewnictwa AGH znajduje się prototyp urządzenia. o wydajności 1,5t/h. Istnieje możliwość przeprowadzania badań na rzecz zainteresowanych zakładów odlewniczych.
  2. ZASTOSOWANIE. Granulacja materiałów pylistych, szczególnie pyłów poregeneracyjnych.
  3. ZAAWANSOWANIE. Prototyp, Dokumentacja projektowa, zgłoszenie patentowe polskie
  4. KONTAKT. W sprawie szczegółów proszęo kontakt: dr hab. inż. Rafał Dańko, tel. +48 12 617 27 26, email. rd@agh.edu.pl

OCENA REGENEROWALNOŚCI ZUŻYTYCH MAS FORMIERSKICH I RDZENIOWYCH

  1. OPIS. Zgromadzono atlas typowych mas formierskich stosowanych w krajowych odlewniach, przeprowadzono analizę technologiczną degradacji cieplnej tych mas w procesach odlewniczych. Opracowano metodykę i systemy oceny regenerowalności przedstawicieli tych mas. Przeprowadzono analizę funkcjonalną kilkudziesięciu rozwiązań regeneratorów w celu wyłonienia dominujących w nich procesów regeneracyjnych. Sprawdzono przydatność poszczególnych procesów oraz ich efektywność w zastosowaniu do uwalniania ziarn zużytej osnowy z otoczek zużytego materiału wiążącego.
  2. ZASTOSOWANIE. Dobór określonego typu urządzenia regeneracyjnego do realizacji procesu regeneracji w warunkach optymalnych w zakładzie odlewniczym.
  3. ZAAWANSOWANIE. Możliwość wykorzystania w badaniach wszystkich laboratoryjnych stanowisk doświadczalnych będących w dyspozycji Pracowni.
  4. KONTAKT. W sprawie szczegółów proszęo kontakt: dr hab. inż. Rafał Dańko, tel. +48 12 617 27 26, email. rd@agh.edu.pl

DOZOWNIK MATERIAŁÓW ZIARNISTYCH DO MODYFIKACJI WTÓRNEJ ŻELIWA WYSOKOJAKOŚCIOWEGO NA LINIACH AUTOMATYCZNYCH

  1. OPIS. Opracowano pneumatyczny dozownik modyfikatora. Dozownik znajduje zastosowanie w odlewniczych liniach automatycznych (np. Disamatic) Dozownik charakteryzuje się: szerokim zakresem regulacji wydajności dozowania (3-30 g/s; granulacją dozowanego modyfikatora 0,3-0,8 mm; dokładnością dozowania ~3%; niezawodnością działania; przystosowaniem do automatycznych linii formierskich; łatwością obsługi Urządzenie wyposażone jest w mikroprocesorowy układ sterowania umożliwiający: wprowadzanie parametrów pracy takich jak: masa modyfikatora; opóźnienie dozowania modyfikatora;czas zalewania; optymalizacja czasu dozowania; sygnalizacja braku modyfikatora z możliwością zatrzymania linii.
  2. ZASTOSOWANIE. Urządzenie przydatne w przypadku wykonywania odlewów wymagających wtórnej modyfikacji na liniach automatycznych.
  3. ZAAWANSOWANIE. Dokumentacja, prototyp, know-how.
  4. KONTAKT. W sprawie szczegółów proszęo kontakt: dr hab. inż. Rafał Dańko, tel. +48 12 617 27 26, email. rd@agh.edu.pl