Pracownia maszyn i urządzeń

Profil naukowo – badawczy realizowany w Pracowni Maszyn i Urządzeń Odlewniczych obejmuje trzy następujące obszary problemowe:

  1. teoretyczny, stwarzający naukową podbudowę procesów technologicznych, realizowanych w maszynach odlewniczych. W ramach tego nurtu w są rozwijane również badania symulacyjne maszyn i urządzeń odlewniczych,
  2. badawczy, obejmujący badania procesów technologicznych zachodzących w maszynach odlewniczych, pod kątem ich optymalizacji w aspekcie konstrukcyjnym i eksploatacyjnym.
  3. Konstrukcyjno-projektowy, dostarczający założeń do projektowania nowych, lub zmodernizowanych rozwiązań maszyn odlewniczych, zwłaszcza związanych z procesami, wprowadzanymi intensywnie do przemysłu odlewniczego po wejściu Polski do UE,

Zgodnie z podanym profilem uprawiana w Pracowni działalność naukowo-badawcza dotyczy zagadnień:

  1. teorii procesów roboczych w realizowanych lub modernizowanych maszynach i urządzeniach odlewniczych,
  2. rozwoju wyposażenia do procesów odzysku osnowy mas kwarcowych i ochrony środowiska w oparciu o badania zjawisk jednostkowych zachodzących w maszynach odlewniczych.
  3. konstrukcji maszyn i urządzeń odlewniczych, a przede wszystkim ich elementów, bezpośrednio wpływających na przebieg i skuteczność procesów roboczych.

W Pracowni realizowanych jest szereg prac naukowo-badawczych, które mają bezpośrednie odniesienie do przemysłu, zarówno w aspekcie współudziału w opracowywaniu założeń projektowych instalacji przemysłowych, weryfikacji tych założeń w urządzeniach prototypowych, a także w badaniach wyprzedzających o charakterze podstawowym. Zespołowe prace naukowo-badawcze realizowane z udziałem pracowników Pracowni Maszyn i Urządzeń Odlewniczych dotyczyły następującej tematyki:

  • opracowania wytycznych do konstrukcji udoskonalonych maszyn i urządzeń odlewniczych obejmujących: dozowniki i podajniki masy, urządzenia do suchej regeneracji masy, maszyny formierskie i rdzeniarskie,
  • badania wybranych procesów przygotowania materiałów i masy używanej,
  • badania regenerowalności mas zużytych,
  • konstrukcji elementów wyposażenia odlewni do produkcji odlewów ciężkich i oprzyrządowania pomocniczego,

 
Obecnie w Pracowni funkcjonują następujące specjalistyczne laboratoria naukowo-dydaktyczne:

Labolatorium regeneracji mas zużytych

Labolatorium badania mas formierskich

Labolatorium strzelarek

Labolatorium pomiaru wielkoci cząstek

Labolatorium granulacji

 

 

Strona główna Pracowni